Death Stranding 2 har ett av årets högsta snittbetyg – klart bättre än ettan
Start Spel Death Stranding 2: Årets Höjdpunkt – Överträffar Originalet!
Spel

Death Stranding 2: Årets Höjdpunkt – Överträffar Originalet!

Dela
Dela

## Recensioner för Death Stranding 2: Vad kritikerna säger

**Death Stranding 2**, skapad av Hideo Kojima, har fått ett starkt mottagande innan dess officiella lansering. Efter 68 recensioner på Opencritic är genomsnittsbetyget imponerande 90 av 100, vilket placerar spelet strax bakom **Clear Osk: Expedition 33**. Kojima och hans team har all anledning att fira detta resultat.

### Höga betyg från flera håll

Flera större recensenter har rosat spelet. Exempelvis har:
– **Push Square**
– **Gaming Nexus**
– **Too Much Gaming**

gett toppbetyg med nior eller tior. **Playstation Universe** ger spelet 9,5 och hyllar det som ett modigt steg framåt.

Tidigare titeln **Death Stranding** på PS4 hade ett medelbetyg på 83, vilket visar en tydlig förbättring i uppföljaren.

### Blandade recensioner, men övervägande positiva

Även om de flesta recensioner är väldigt positiva, finns det vissa som har en mer nyanserad inställning:
– **Gamespot** ger 7 av 10 och beskriver det som en “bra men inte fantastisk uppföljare”.
– **Eurogamer** och **FZ** ger 4 av 5.

FZ:s recensent, Johan Lorentzon, uppskattar spelets stämning och beskriver det som “zen i spelform”.

### Vanliga frågor och svar

**Vad är Death Stranding 2?**
Death Stranding 2 är en uppföljare till det ursprungliga Death Stranding-spelet och fortsätter att utforska Kojimas unika spelvärld.

**Hur skiljer sig uppföljaren från originalet?**
Death Stranding 2 anses vara ett modigt steg framåt, med förbättrade spelmekaniker och berättelse.

**Vad är spelets mottagande hos kritiker?**
De flesta recensenter har gett positiva betyg, med särskild betoning på spelets atmosfär och förbättring jämfört med originalet.

Spelet har redan etablerat sig som en titel att räkna med i år, och förväntningarna från både fans och kritiker är höga.

Dela
Publicerad av
AutoRevue

Hej! Jag bevakar det senaste inom teknik och media – från smarta prylar till digital kultur. Jag ser till att handplocka relevanta nyheter åt dig och sammanfatta dem för enkel läsning. För full läsning av hela artikeln kan du enkelt besöka källan som hittas ovan.

Relaterade artiklar
Recension – Death Stranding 2: On the Beach
Spel

Review: Death Stranding 2 – Life and Death on the Shore

## Förändringar i Death Stranding 2: Förbättringar och Nya Funktioner ### Utveckling...

Konkurrensverkets beslut om Switch 2-priserna – skriver av ärendet
Spel

Konkurrensverkets beslut: Prissättning av Switch 2 avslutad!

Bergsala och Återförsäljare Anmälda för Höga Priser Den svenska Nintendo-distributören Bergsala och...

"Battlefield 6"-klipp från kampanjen läcker
Spel

Exklusiv läcka: Första titten på Battlefield 6 kampanjen!

## Battlefield 6: Ny Hype Inför Avtäckningen “Battlefield 6” förväntas presenteras i...

Bottenbetyg för Welcome Tour – lägsta Nintendo-snittet på 10 år
Spel

Nintendo’s Sämsta Betyg på Tio År: En Välkomstturné!

En guide utan kostnad: En recension av Nintendo Switch 2 Welcome Tour...