Under lördagen så blev franska vägen i Kalmar avstängd, anledningen var för att ett lagligt street race arrangerades. Bilarna skulle på så snabb tid som möjligt köra en sträcka på 201 meter.
Det var den trettonde gången Black race anordnades i Kalmar.
– Det var 20 år sedan vi började, vi har haft ett break sedan 2018 men nu är det tillbaka, säger Becky Bodén, arrangör för Black race.
Ett alternativ mot olaglig racing
Anledningen till att racet startade 2005 var att man ville hitta ett alternativ till vanliga street race som i många fall är olagliga.
– Vi ville få bort buskörningen på gatorna och kom på detta, så det är ett alternativ till nattens street race.
Trots att det fanns risk för regn så drog det in storpublik. En som var där var Elton.
– Det är kul när de burnar och kör fort, säger han.
Alla kunde vara med
Man behövde inte vara någon professionell racerförare utan hade man körkort och en bil så kunde man anmäla sig.
– Man behöver hjälm, heltäckande kläder, bilbälte och körkort, sen är det bara att tuta och köra, säger Becky Bodén.