Svensk katastrofthriller som gjorde tittarsuccé har nu landat på SVT Play
Start Film & Serier Svensk katastrofthriller som gjorde tittarsuccé har nu landat på SVT Play
Film & Serier

Svensk katastrofthriller som gjorde tittarsuccé har nu landat på SVT Play

Dela
Dela

Ett explosivt drama om ett Sverige som faller

Sverige vaknar upp till ekande flygalarm på midsommarafton och bomber som detonerar i Stockholm. Nu går Sveriges första katastroffilm att se på SVT Play.

Alex växer upp i en dysfunktionell familj på svensk glesbygd, där faderns bitterhet och moderns flykt formar hans ungdom. Den tysta barndomskärleken Anna och det splittrade hemmet följer Alex som en skugga, ända tills musiken blir hans flyktväg. Från den lilla byn till storstadsframgången i Stockholm – drömmen om att slippa sitt förflutna är lika stark som längtan efter det han lämnade.

När Sverige en dag väcks av flygalarm på midsommarafton och bomber som exploderar i Stockholm, tvingas Alex tillbaka till sin barndomsby. Där möter han både Anna och sin far igen, precis när attacken kommer allt närmare. I kaosets mitt måste han välja mellan att fly eller stanna kvar och kämpa tillsammans med de människor han en gång lämnat bakom sig.

LÄS OCKSÅ: Mysterium vid kuststad i ny dramathriller – kommer till TV4 Play

Christoffer Nordenrot i huvudrollen som Alex

Nu streamar Den Blomstertid nu kommer på SVT Play. Christoffer Nordenrot gestaltar huvudrollen Alex, en framgångsrik men utbränd musiker som tvingas möta sina demoner. Vid hans sida står Lisa Henni som Anna – ungdomskärleken som aldrig glömdes bort.

På andra håll hittar vi Jesper Barkselius som den hårdfinte fadern Björn, liksom Pia Halvorsen som modern Klara. Regissören Victor Danell står bakom både regi och manus tillsammans med Christoffer Nordenrot, i vad som är filmkollektivet Crazy Pictures långfilmsdebut. En framgångssaga som lockade över 100 000 svenska biobesökare.

Foto: Crazy Pictures. / SF Studios.

Publiksuccé – men ett blandat mottagande

Filmen har betyget 5,9 av 10 på IMDb och på Rotten Romatoes har den samlat ihop ett starkt kritikerbetyg på 78/100 följt av ett magert pubklikbetyg på endast 50%. Användarna på Letterboxd ger den 3,1 av 5.

Filmtopps Charlotta Lundborg delade ut et kritiskt betyg på 2 av 5 och skrev:

– Effekterna är läckra och ambitionsnivån hög, men berättandet är alldeles för ojämnt.

Hollywood Reporter beskrev filmen som “otroligt välgjord och episk på ett sätt som en Hollywoodfilm skulle kosta tio eller tjugo gånger så mycket att producera”, och hyllade produktionens ambition.

LÄS OCKSÅ: Svenskarna har precis upptäckt ”pulshöjande” thriller på Netflix

Svensk katastrofthriller som gjorde tittarsuccé har nu landat på SVT Play
Foto: Crazy Pictures. / SF Studios.

Filmkollektivet Crazy Picture galna insamling

Ett av de mest anmärkningsvärda kapitlen i produktionen av Den blomstertid nu kommer från 2018 inträffade redan 2015, när det Norrköpingsbaserade filmkollektivet Crazy Pictures slog svenskt crowdfunding-rekord genom att samla in över 350 000 kronor på mindre än 24 timmar via Kickstarter.

Crazy Pictures hade ett ursprungligt mål på 300 000 kronor som efter bara 21 timmar nåddes, vilket visade på en enorm entusiasm hos publiken för filmen. 

”Den blomstertid nu kommer” är en ambitiös svensk katastroffilm

Med en imponerande budget på 18 miljoner kronor, delvis finansierad via Kickstarter, skriver filmen in sig i historien som en av få svenska katastroffilmer. Om du söker en film som kombinerar svensk sårbarhet, storskaliga actionscener och en berättelse som vågar blanda familjedrama med apokalyps, då är den här värd att uppleva. Det är en film som får dig att undra vad du skulle göra om sirenen tjöt.

“Den blomstertid nu kommer” finns nu att streama på SVT Play.

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.




Källa

Dela
Publicerad av
AutoRevue

Hej! Jag bevakar det senaste inom teknik och media – från smarta prylar till digital kultur. Jag ser till att handplocka relevanta nyheter åt dig och sammanfatta dem för enkel läsning. För full läsning av hela artikeln kan du enkelt besöka källan som hittas ovan.

Relaterade artiklar
Rätt stämning i ”The Abandons” men västernserien fastnar i sitt eget lasso
Film & Serier

Rätt stämning i ”The Abandons” men västernserien fastnar i sitt eget lasso

Jag minns när jag såg första trailern för The Abandons. Det där...

Stranger Things säsong 5 är här – ”oemotståndligt” men fastnar i det som varit
Film & Serier

Stranger Things säsong 5 är här – ”oemotståndligt” men fastnar i det som varit

Det finns något både spännande och tröstande med att återvända till Hawkins,...

Mystisk thriller från 2025 som hyllats av kritiker – streamar nu i Sverige
Film & Serier

Mystisk thriller från 2025 som hyllats av kritiker – streamar nu i Sverige

Intensiv dejt-thriller med Meghann Fahy i spetsen ”White Lotus”-stjärnan Meghann Fahy leder...

Stephen King hyllar nya ”IT”-serien som ”skrämmande” – och han är inte ensam
Film & Serier

Stephen King hyllar nya ”IT”-serien som ”skrämmande” – och han är inte ensam

IT: Welcome to Derry är ”fantastisk” och ”skrämmande” Premiären kommer allt närmare...