I veckan tar SVT Play tillbaka Ronja Rövardotter: “Håller hög klass”
Start Film & Serier I veckan tar SVT Play tillbaka Ronja Rövardotter: “Håller hög klass”
Film & Serier

I veckan tar SVT Play tillbaka Ronja Rövardotter: “Håller hög klass”

Dela
Dela

Se om nyversionen under julledigheten

SVT gör samma drag som förra julen och publicerar den hyllade nyversionen av Astrid Lindgrens klassiska berättelse på sin streamingtjänst.

Precis som förlagan handlar den nyproducerade tv-serien Ronja Rövardotter om flickan Ronja när hon växer upp i en medeltida fästning. Hon inleder också en förbjuden vänskap med Birk, en pojke från det rivaliserande rövargänget. Tillsammans är de med om äventyr och farligheter i den mäktiga skogen och den närliggande byn. 

LÄS OCKSÅ: Filmtopp avslöjar: Netflix gör ”Åremorden” säsong 2 – spelas in i januari

Tillbaka till Mattisskogen – fyra decennier efter originalet

Boken Ronja Rövardotter publicerades första gången 1981 och skulle bli Astrid Lindgrens sista stora roman. Tre år senare gjordes den klassiska filmatiseringen i regi av Tage Danielsson och skådespelarinsatser från Hanna Zetterberg, Lena Nyman, Börje Ahlstedt och Per Oscarsson för att nämna några. 

Fyra decennier och en Viaplay-kris senare fick den nyinspelade tv-serien premiär på Netflix våren 2024 – nu med Kerstin Linden, Jack Bergenholtz Henriksson, Sverrir Gudnason, Johan Ulveson, Krista Kosonen och Christopher Wagelin på rollistan. 

Och nu finns alla sex avsnitt av den första säsongen att se på SVT Play – igen.

LÄS OCKSÅ: Specialavsnitt av brittisk tittarfavorit med 8,6 på IMDb – nu på SVT Play

Foto: Netflix.

Nya ”Ronja Rövardotter” hyllades av svenska kritiker: “Storslagen naturlyrik”

Nyversionen togs emot med värme från de flesta av landets recensenter, som bland annat konstaterade att nya Ronja Rövardotter är mörkare än förlagan. 

Dagens Nyheters Helena Lindblad skrev i sin recension (4 av 5 i betyg): 

– Det är en rätt mörk fond som dock lyses upp av den rara kärlekssagan, som ett bultande hjärta i centrum.

Aftonbladets Karolina Fjellborg gav säsongen 3 av 5 i betyg.

– Ofta är nya Ronja Rövardotter en blandning av storslagen naturlyrik och lite lagom mörk och skrämmande familjefantasy som håller hög klass. Men ibland balanserar den på gränsen till att te sig som en väldigt dyr julkalender, skrev hon i sin recension.  

Filmtopps Johan Samuelsson Krantz gav säsong 1 betyget 4 av 5, gillade CGI-effekterna och sättet som manusförfattaren Hans Rosenfeldt fördjupat karaktärerna på, men ställde sig skeptisk till vissa av skådespelarnas prestationer. 

– Denna versionen av Ronja Rövardotter hade Astrid inte kunnat annat än att vara stolt över, konstaterade han ändå i sin recension av serien.

Nu finns säsong 1 av “Ronja Rövardotter” på SVT Play – och på julafton kommer säsong 2 till streamingtjänsten.

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.




Källa

Dela
Publicerad av
AutoRevue

Hej! Jag bevakar det senaste inom teknik och media – från smarta prylar till digital kultur. Jag ser till att handplocka relevanta nyheter åt dig och sammanfatta dem för enkel läsning. För full läsning av hela artikeln kan du enkelt besöka källan som hittas ovan.

Relaterade artiklar
Succéserien som blev utsedd till årets bästa 2025 får ännu en säsong
Film & Serier

Succéserien som blev utsedd till årets bästa 2025 får ännu en säsong

Förra året debuterade en ny dramaserie på HBO Max och gjorde omedelbar succé. Inför...

5 riktigt vassa svenska filmer som släpps på SVT Play i veckan
Film & Serier

5 riktigt vassa svenska filmer som släpps på SVT Play i veckan

Det är en vecka där svensk film tar ovanligt stor plats på...

Nu släpps Netflix Agatha Christie-mysterium – från skaparen av ”Broadchurch”
Film & Serier

Nu släpps Netflix Agatha Christie-mysterium – från skaparen av ”Broadchurch”

I januari 1925 är en elegant tillställning på landsbygden i full gång,...

”28 Years Later”-serien fortsätter med en av årets tveklöst bästa filmer
Film & Serier

”28 Years Later”-serien fortsätter med en av årets tveklöst bästa filmer

Danny Boyles ”28 år senare” var ett överraskande starkt omtag på den...