Disney tillbaka i högform med ”Zootropolis 2” – ett mästerverk
Start Film & Serier Disney tillbaka i högform med ”Zootropolis 2” – ett mästerverk
Film & Serier

Disney tillbaka i högform med ”Zootropolis 2” – ett mästerverk

Dela
Dela

Jag minns fortfarande känslan när jag lämnade biografen 2016. Nu sitter jag här, nio år senare, med samma pirr i magen. För Zootropolis 2 är inte bara en värdig uppföljare. Det är en påminnelse om varför Disney en gång i tiden var synonymt med magi.

Trots att det är nio år efter originalfilmen vann en Oscar återvänder Judy Hopps och Nick Wilde till biografen och jag kan med glädje säga att väntan varit värd det.

Foto: Disney.

När Disney vågar vara Disney igen

Det har varit några magra år för Disney. Medan andra studior har levererat känslomässiga knockouter har Disney ofta känt sig säkert spelat, rädd för att ta risker. Zootropolis 2 är annorlunda – det är en film som fokuserar på karaktärsutveckling och stark berättelse med positiva budskap, precis som Disney gjorde bäst förr.

Filmen packar in humor, action och hjärta på ett sätt som kulminerar i känslomässiga ögonblick som verkligen understryker hur betydelsefull Judy och Nicks relation har blivit.

Detta är omsorgsfull storytelling.

En lekplats för filmnördar

Nu kommer det jag blir mest exalterad över: filmreferenserna! Från The Shining till What Does the Fox Say?, från konspiratoriska podcasters till hyllningar till både När lammen tystnar och Gudfadern som får en att vilja pausa och diskutera varje scen. Filmen stoppar in ordvitsar och populärkulturella referenser i varje bild – från en Ratatouille-referens till piratkopierade Disney-filmer i djurversion.

Detta är en perfekt trivialkväll. Jag kan redan se det framför mig: soffan full av filmentusiaster, popcorn överallt, alla som ropar hej vilt vilken referens som hör till vilken scen. Det här är en film för oss som älskar att plocka isär varje lager, diskutera varje val, nicka gillande åt varje smart filmhistorisk vinkning.

Vems stad är det egentligen?

Berättelsen om reptiler och andra varelser som systematiskt utesluts från Zootropolis 2 fungerar som en tydlig allegori för hur urinvånare och slavar utestängdes från städer de själva byggt och raderades från sin egen historia. Men där första filmen ibland blev lite för tydlig i sitt budskap, visar uppföljaren större nyans.

Där första filmen handlade om att lära sig lita på varandra, handlar uppföljaren om det svårare målet: ömsesidig respekt. Det är en mer mogen utgångspunkt. Filmen utforskar maktstrukturer, gentrifiering (genom de rika Lynxley-katterna som vill utöka sitt territorium) och hur historia skrivs av segrarna. Lynxley-familjen är territoriella katter som vill expandera Tundratown över andra djurs territorium – en smart metafor för hur 1% tränger in på de saknadslösas mark.

Det här är barntillåtet samhällskritik när det är som bäst. Budskapet är tillräckligt enkelt för de yngsta att förstå, men tillräckligt sofistikerat för vuxna att tugga på långt efter filmen.

Disney tillbaka i högform med ”Zootropolis 2” – ett mästerverk
Foto: Disney.

Teknisk briljans möter känsla

Visuellt är filmen bedövande, med nya miljöer som den bayouliknande Marsh Market. Jakten genom Marsh Market känns som en av de mest komplicerade sekvenserna Disney Animation någonsin genomfört. Det är animation som får dig att glömma att du tittar på datorgenererade bilder.

Och röstskådespeleriet? Ginnifer Goodwin och Jason Bateman levererar sådan värme och kemi att deras dynamik känns som en episk kärlekshistoria lika mycket som ett buddy-äventyr. Ke Huy Quan som ormen Gary, Fortune Feimster som den konspirationsbesatta bävern Nibbles, Patrick Warburton som den karismatiske häst-borgmästaren – alla bidrar till en värld som känns levande.

En nästintill perfekt uppföljare

Filmen tillbringar för mycket tid bort från den huvudsakliga storstadsmiljön, och den känns bitvis lite väl trygg i sin struktur. Men för mig spelar det mindre roll när helheten känns så genomtänkt och hjärtevarm.

Detta är Disney som vågar vara roligt, smart och känslomässigt samtidigt. En film jag kommer vilja se om och om igen. Både för att fånga alla referenser jag missat, och för att den helt enkelt får mig att må bra.

Välkommen tillbaka, Disney. Vi har saknat dig.

“Zootropolis 2” finns nu att se på Sveriges biografer!

Filmtopp uppdaterar dig med nyheter och tips inom streaming och bio. För att inte missa någon stor händelse – följ oss på Facebook.

Info om: Zootropolis 2

Streamingtjänst:
Disney+
Genre: Animerat, Äventyr, Familj
Speltid: 1 tim 48 min

I rollerna: Jason Bateman, Ginnifer Goodwin, Idris Elba, Fortune Feimster, Ke Huy Quan, m.fl.




Källa

Dela
Publicerad av
AutoRevue

Hej! Jag bevakar det senaste inom teknik och media – från smarta prylar till digital kultur. Jag ser till att handplocka relevanta nyheter åt dig och sammanfatta dem för enkel läsning. För full läsning av hela artikeln kan du enkelt besöka källan som hittas ovan.

Relaterade artiklar
Rätt stämning i ”The Abandons” men västernserien fastnar i sitt eget lasso
Film & Serier

Rätt stämning i ”The Abandons” men västernserien fastnar i sitt eget lasso

Jag minns när jag såg första trailern för The Abandons. Det där...

Stranger Things säsong 5 är här – ”oemotståndligt” men fastnar i det som varit
Film & Serier

Stranger Things säsong 5 är här – ”oemotståndligt” men fastnar i det som varit

Det finns något både spännande och tröstande med att återvända till Hawkins,...

Mystisk thriller från 2025 som hyllats av kritiker – streamar nu i Sverige
Film & Serier

Mystisk thriller från 2025 som hyllats av kritiker – streamar nu i Sverige

Intensiv dejt-thriller med Meghann Fahy i spetsen ”White Lotus”-stjärnan Meghann Fahy leder...

Stephen King hyllar nya ”IT”-serien som ”skrämmande” – och han är inte ensam
Film & Serier

Stephen King hyllar nya ”IT”-serien som ”skrämmande” – och han är inte ensam

IT: Welcome to Derry är ”fantastisk” och ”skrämmande” Premiären kommer allt närmare...