Breakit
Start Business Trump ger TikTok en förlängning – 90 dagar till!
Business

Trump ger TikTok en förlängning – 90 dagar till!

Dela
Dela

## Tiktok i USA: Uppdateringar och Förlängningar

Tiktoks framtid i USA har länge varit osäker. Omtvistade beslut och politiska drag har präglat appens livscykel i landet. Läs mer i dessa artiklar: [artikel 1](https://www.breakit.se/artikel/42244/tiktok-tillbaka-i-usa-tackar-trump) och [artikel 2](https://www.breakit.se/artikel/42920/tiktok-behover-nya-agare-senast-den-5-april-flera-tungviktare-uppges-vilja-kopa-appen).

### Förlängd Deadline

President Donald Trump har nu förlängt tidsfristen för Tiktoks verksamhet i USA för tredje gången. Ursprungligen var deadline satt till 19 juni, men en 90 dagars förlängning har beviljats. Målet är att hitta amerikanska ägare till den USA-baserade delen av Tiktok, nu ägd av Kina-baserade Bytedance.

### Vita Husets Ståndpunkt

Vita Husets pressekreterare, Karoline Leavitt, har uttalat att administrationen inte vill att Tiktok stängs ner. De ämnar också att säkerställa att försäljningen av appens amerikanska del blir genomförd inom de kommande tre månaderna.

### Vanliga Frågor

**Varför måste Tiktok säljas i USA?**

Tiktok måste säljas på grund av amerikanska lagar som reglerar utländskt ägande av digitala tjänster med potentiella säkerhetsrisker.

**Vad händer om Tiktok inte säljs inom tidsfristen?**

Om försäljningen inte genomförs, riskerar appen att släckas ner i USA enligt nuvarande lagstiftning.

**Vilka potentiella köpare finns det för Tiktok?**

Flera större amerikanska företag har uttryckt intresse för att köpa appen, men inga definitiva beslut har ännu offentliggjorts.

### Relaterade Artiklar

– [Khaby Lame tagen av ICE](https://www.breakit.se/artikel/43491/khaby-lame-tagen-av-ice-tiktok-stjarnan-tvingades-lamna-usa)
– [Tiktok och europeisk data](https://www.breakit.se/artikel/43158/tiktok-har-lagrat-europeisk-data-i-kina-far-miljardboter)

För ytterligare information, se [källan](https://www.breakit.se/artikel/43534/donald-trump-forlanger-tiktoks-tidsfrist-med-90-dagar).

Dela
Publicerad av
AutoRevue

Hej! Jag bevakar det senaste inom teknik och media – från smarta prylar till digital kultur. Jag ser till att handplocka relevanta nyheter åt dig och sammanfatta dem för enkel läsning. För full läsning av hela artikeln kan du enkelt besöka källan som hittas ovan.

Relaterade artiklar
Lastbilstoppen signalerar svagare Europamarknad - Dagens industri
Business

Svagheten i Europas ekonomi avslöjad av lastbilstoppen

## Aktuella Nyheter om Lastbilsindustrin ### Svagare Europamarknad för Lastbilar Enligt senaste...

Ingen hemlighet att vi äldre blir allt fler – Östersunds-Posten
Business

Ökande Andel Äldre: En Växande Utmaning och Möjlighet i Samhället!

Äldreboendens Utmaningar och Lösningar Man blir verkligen förvånad över de utmaningar som...

Breakit
Business

Birk Jernström Investerar i Polar: 100 Miljoner från Belägrade Änglar!

Polar: Det Nya Techföretaget som Fångar Enhörningsdrömmen För några år sedan skulle...

Jeff Bezos bröllop i Venedig – lokalbefolkningen protesterar
Business

Protesterna i Venedig kring Jeff Bezos bröllop!

Jeff Bezos Bröllop Med Lauren Sanchez: Detaljer och Reaktioner Amazon-grundaren Jeff Bezos...