Breakit
Start Business Hemnet-användare Kritiserar Boneo: “Alltför Aggressivt!”
Business

Hemnet-användare Kritiserar Boneo: “Alltför Aggressivt!”

Dela
Dela

## Hemnets Prisstrategi Utmanas av Boneo

Fredrik Engdahl, vd för Boneo, påpekar att Hemnet har varit för aggressivt med sina prishöjningar. Detta har gett utrymme för Boneo och andra utmanare att vinna mark på den svenska bostadsannonsmarknaden.

### Hemnets Prisstrategi

Hemnet har höjt priserna kontinuerligt, vilket har bidragit till hög tillväxt trots en dämpad bostadsmarknad. Under 2025 introducerades det nya paketet Hemnet Max, vilket möttes av kritik från mäklare och kunder. Resultatet blev en betydande kursnedgång från 430 till 260 kronor.

### Boneos Frammarsch

Boneo ser möjligheter att utnyttja missnöjet med Hemnets priser genom att erbjuda konkurrenskraftiga alternativ:

– Ökad publicering: Antalet objekt på Boneo ökade med 10 % första kvartalet 2025.
– Prisläge: Boneos annonser ligger mellan 1500–4000 kronor och strävar efter att vara en femtedel av Hemnets priser.

### Vanliga Frågor och Svar

#### Varför väljer fler säljare Boneo?
Många upplever Hemnets priser som för höga och vänder sig därför till Boneo för mer kostnadseffektiva lösningar.

#### Hur påverkar räntesänkningen Boneo?
Räntesänkningar tros öka affärsaktiviteterna och priserna, vilket gynnar Boneo.

#### Vad innebär amorteringsförändringarna?
Ändringar i amorteringsregler kan leda till en “passa på”-känsla, vilket kan öka marknadsaktiviteten innan priserna eventuellt stiger.

### Framtidsutsikter för 2025

Riksbankens räntesänkning och regeringens nya amorteringsregler skapar optimism. Fredrik Engdahl förutspår ett bättre år för bostadsmarknaden 2025 jämfört med 2024, även om det inte når upp till 2021 och 2022 års nivåer.

Boneo backas av flera mäklarfirmor som Länsförsäkringar Fastighetsförmedling och Bjurfors, vilket ger bolaget en stark position att fortsätta växa i en utmanande marknad.

[Se källan för mer information.](https://www.breakit.se/artikel/43536/arga-hemnet-kunder-ger-drag-at-utmanaren-boneo-agerat-lite-for-aggressivt)

Dela
Publicerad av
AutoRevue

Hej! Jag bevakar det senaste inom teknik och media – från smarta prylar till digital kultur. Jag ser till att handplocka relevanta nyheter åt dig och sammanfatta dem för enkel läsning. För full läsning av hela artikeln kan du enkelt besöka källan som hittas ovan.

Relaterade artiklar
Trump: Astra Zeneca sänker priser i USA
Business

Trump: Astra Zeneca sänker priser i USA

Avtalet omfattar en prissättningsmodell som syftar till att göra receptbelagda läkemedel mer...

Gentoo Media – continued listing on Nasdaq Stockholm, delisting from Euronext Oslo Børs from 25 July 2025
Business

Nyheter om Defense tech-kartläggning – Breakit

Nyheter om Defense tech-kartläggning – Breakit Laddar… Laddar… Laddar… Laddar… Laddar… Laddar…...

Trump uppges vara överens med Astra Zeneca
Business

Trump uppges vara överens med Astra Zeneca

Donald Trump har nått en ny överenskommelse om läkemedelspriser – denna gång...

Gentoo Media – continued listing on Nasdaq Stockholm, delisting from Euronext Oslo Børs from 25 July 2025
Business

Bastard Burgers tar in Johan Gederberg för att leda expansionen

Bastard Burgers grundades i Luleå år 2016 med ett tydligt fokus om...