Saab stiger till toppen av börsens storbolagslista på onsdagen, upp över 5 procent till omkring 505 kronor.
Kurslyftet kommer i samband med att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och statsminister Ulf Kristersson undertecknat en avsiktsförklaring om ett fördjupat samarbete inom luftförsvar som bland annat innebär att Ukraina kan köpa mellan 100 och 150 stridsplan av modellen Jas Gripen E.
Onsdagens kurslyft kommer efter att Saab-aktien pressats under den senaste månaden. Kursen har fallit under mer än hälften av handelsdagarna i oktober, och lyckades inte stiga mer än marginellt under en enskild handelsdag förrän tidigare i veckan.
Under fredagen, en av den pågående rapportperiodens mest intensiva dagar på Stockholmsbörsen, släpper bolaget en kvartalsrapport som väntas visa att försäljningen uppgick till 15,6 miljarder kronor enligt en sammanställning från Infront. Det motsvarar en tillväxt på över 15 procent jämfört med samma period förra året. Lönsamheten väntas dock minska jämfört med samma period.
Den fortsatta tillväxten till trots har analytikerkåren blivit alltmer skeptisk till Saab-aktien. Endast en av tretton analytiker som följer bolaget har i nuläget en köprekommendation på försvarsbolaget enligt en sammanställning från Factset.
Den genomsnittliga riktkursen, vilket ger en indikation på hur analytikerkåren tror att aktiekursen kommer att utvecklas, ligger för närvarande på 453,5 kronor. Det skulle motsvara ett fall på ungefär 10 procent från onsdagseftermiddagens aktiekurs.
Bland annat investmentbanken ABG Sundal Collier har en säljrekommendation och en riktkurs långt under nuvarande nivå, med hänvisning till att aktien framför allt gynnats av ett generellt flöde av investeringskapital till den europeiska försvarssektorn. Den trenden skulle dock kunna vändas snabbt, exempelvis vid eventuella fredssamtal mellan Ukraina och Ryssland.
Försvarssektorn som helhet har också pressats av nya, tuffare exportrestriktioner rörande sällsynta jordartsmetaller från Kina, där signalen bland annat är att kinesiska myndigheter inte kommer att godkänna export av produkter som kan användas inom försvarssektorn. Saabs vd Micael Johansson uppgav dock för Från i veckan att försvarsjätten inte drabbats av de nya reglerna.
Läs mer:
Ukraina vill köpa över 100 Jas Gripen från Sverige
Bo Torbjörn Ek: Oklart om Jas hinner hjälpa Ukraina i kriget