Breakit
Start Business Aira Förändrar Ledarskapet: Ny VD Utser Miljardaffär Under Harald Mix
Business

Aira Förändrar Ledarskapet: Ny VD Utser Miljardaffär Under Harald Mix

Dela
Dela

Aira tar in 230 miljoner kronor och får ny vd

I början av mars 2023 meddelade värmepumpsbolaget Aira att de hade tagit in 230 miljoner kronor i en “sekvenserad b-runda”. Denna finansieringsrunda markerar en fortsatt tillväxt för företaget som tidigare samlat in över 1 miljard kronor i januari 2022 och ytterligare 700 miljoner i höstas.

Investorerna bakom Aira inkluderar:

  • Harald Mix
  • Altor
  • Kinnevik
  • Temasek
  • Creades
  • Collaborative Fund
  • Linglotto

Nu står Aira inför en ledarskapsförändring då Martin Ledighet lämnar sin position som vd. Enligt Harald Mix, Airas ordförande och storägare, har det varit en naturlig utveckling i företagets tillväxt.

Peter Prem, som nu är operativ chef och en av grundarna av Aira, kommer att ta över vd-rollen. Med en gedigen bakgrund från Tetra Pak, där han arbetat i över 20 år, har han goda förutsättningar att driva bolaget framåt.

Trots att Aira förra året redovisade en förlust på 465 miljoner kronor med noll i nettoomsättning, har företaget en imponerande årlig försäljningstakt på över 100 miljoner euro, motsvarande cirka 1,15 miljarder kronor.

Frågor och svar

  • Vad är en “sekvenserad b-runda”?
    Det är en typ av finansieringsrunda där bolaget tar in kapital i flera steg.
  • Vem är den nya vd:n för Aira?
    Peter Prem kommer att ta över rollen som vd efter Martin Ledighet.
  • Vilka investerare stödjer Aira?
    Investerare inkluderar Harald Mix, Kinnevik och Temasek, bland andra.

Källa

Dela
Publicerad av
AutoRevue

Hej! Jag bevakar det senaste inom teknik och media – från smarta prylar till digital kultur. Jag ser till att handplocka relevanta nyheter åt dig och sammanfatta dem för enkel läsning. För full läsning av hela artikeln kan du enkelt besöka källan som hittas ovan.

Relaterade artiklar
Gentoo Media – continued listing on Nasdaq Stockholm, delisting from Euronext Oslo Børs from 25 July 2025
Business

Bastard Burgers tar in Johan Gederberg för att leda expansionen

Bastard Burgers grundades i Luleå år 2016 med ett tydligt fokus om...

Volvo Personvagnar AB:s prissättning av transaktioner med utländska säljbolag är inte felaktig
Business

Volvo Personvagnar AB:s prissättning av transaktioner med utländska säljbolag är inte felaktig

Enligt förvaltningsrätten har Skatteverket inte visat att prissättningen är felaktig och Volvo...

Gentoo Media – continued listing on Nasdaq Stockholm, delisting from Euronext Oslo Børs from 25 July 2025
Business

På måndag öppnas dörrarna till Green Power Sweden Summit 2025 (tidigare VIND)

Det 13-14 oktober samlas 800 deltagare från energibranschen, politiken, offentlig sektor och...

Logo
Business

Cantor Fitzgerald höjer riktkursen för Nvidia till 300 dollar (240), upprepar övervikt – Placera.se

Cantor Fitzgerald höjer riktkursen för Nvidia till 300 dollar (240), upprepar övervikt  Placera...