Den världsberömde kompositören som skapat mycket av musiken i några av vår tids mest älskade rollspel, vägrar att använda AI och säger att han aldrig ens testat. I en intervju med JASRAC Magazine berättar den nu lite till åren komna Uematsu att han föredrar att arbeta på traditionellt vis och inte tänker “skapa musik med en knapptryckning”. Till tidningen berättade Uematsu att:
“Jag har aldrig använt AI och kommer förmodligen aldrig att göra det”
Uematsu fortsatte med att förklara hur en stor del av njutningen med musik är att upptäcka personen bakom tonerna, och hur denne präglat skapelseprocessen. Samt att de “felaktigheter” och “misstag” som kan dyka upp i mänskligt skapad musik också är en stor del av charmen.
“Jag tycker att det fortfarande känns mer givande att gå igenom svårigheterna med att skapa något själv. När man lyssnar på musik ligger det roliga också i att upptäcka bakgrunden till personen som skapade det, eller hur? AI har dock inte den sortens bakgrund. Även när det kommer till liveframträdanden är musik som produceras av människor instabil, och alla gör det på sitt eget unika sätt. Och det som får det att låta så tillfredsställande och otillfredsställande är effekterna.”
Musikskapande kräver en själv säger Uematsu, något som AI naturligtvis inte har och även om han själv dragit ner på sin arbetstakt jämfört med förr. Så har han fortfarande en hel del i görningen, bland annat ett nytt album och flera liveframträdanden.
Håller du med om vad Uematsu säger, krävs det en själ för att skapa musik?