## Amazonas Jeff Bezos Superbrollop i Venedig
Ett bröllop symboliserar ofta drömmen om evig kärlek. För några, som Jeff Bezos och tv-journalisten Lauren Sanchez, kan det också vara en extravagant fest. Denna vecka planeras en tre dagars fest i Venedig, med kändisar som Kardashians, Oprah Winfrey, Ivanka Trump, Mick Jagger och Leonardo DiCaprio inbjudna. Notan beräknas till 10 miljoner dollar, nära 100 miljoner kronor.
### Lokal Befolkningens Reaktion
Lyxhotellen är fullbokade och kanalbåtar svåråtkomliga, vilket har gjort lokalbefolkningen förbannade. Affischer med texter som “No Bezos” syns över hela staden. Protestarrangören Federica Toninello meddelar att de avser blockera kanalerna. Demonstranten Marta Sottoriva säger att bröllopet symboliserar problemen med massturismen i Venedig.
### Varför Ilska?
Venedig har länge lidit av överturism och det finns nu ett starkt motstånd mot nya hotell och evenemang som påverkar stadens unika miljö. Lokalbefolkningen har helt enkelt fått nog av turisttrycket.
### Invånarnas Frågor och Svar
1. **Varför väljer rika individer Venedig för sådana event?**
– Venedig anses vara en av världens vackraste städer, vilket gör det till en attraktiv plats för storslagna tillställningar.
2. **Hur påverkar dessa evenemang lokalbefolkningen?**
– De orsakar ofta krafter som begränsar lokalbefolkningens tillgång till staden och ökar kostnaderna för turismrelaterade tjänster.
3. **Finns det några positiva effekter av sådana evenemang?**
– En del anser att högprofilerade evenemang kan dra in betydande intäkter till staden, men detta är en kontroversiell fråga.
### Stadens Perspektiv
Simone Venturini, biträdande borgmästare, menar att Venedig redan har stått värd för mer komplexa evenemang och försvarar stadens skönhet.
Genom denna händelse belyses balansen mellan turismens ekonomiska fördelar och lokalbefolkningens livskvalitet.