Logo
Start Motor Volvo Får Stort Genombrott med Beställning av 30 El-lastekärror i Australien!
Motor

Volvo Får Stort Genombrott med Beställning av 30 El-lastekärror i Australien!

Dela
Dela

Volvo Får Största Ordern på Ellastbilar i Australien

Lastbils- och busstillverkaren Volvo har nyligen mottagit en betydande beställning från det australiensiska logistikföretaget Linfox. Beställningen omfattar 30 tunga ellastbilar, vilket markerar en viktig milstolpe för företagets satsning på elektrisk transport.

Detaljer om Beställningen

I beställningen ingår:

  • 29 Volvo FH Electric
  • 1 Volvo FM Electric

Även om orderns finansiella värde inte offentliggjorts, framhävs det att detta är den största ordern för ellastbilar i Australien hittills.

Produktionsstart och Ytterligare Beställningar

Det är värt att notera att denna order sammanfaller med produktionsstarten för Volvos ellastbilar vid anläggningen i Wacol, Brisbane, nästa år. Här kommer viss montering av Linfox-lastbilarna att äga rum.

Förutom beställningen av ellastbilar har Linfox även beställt totalt 195 Volvo FH och FM-lastbilar med dieseldrivlina, men de finansiella detaljerna kring dessa har inte offentliggjorts.

Vanliga Frågor

1. Vad är skillnaden mellan Volvo FH och FM Electric?
Volvo FH Electric är designad för tyngre transporter med längre räckvidd, medan FM Electric är mer mångsidig för olika lastbehov.

2. När påbörjas produktionen av ellastbilarna?
Produktionstarten för Volvos ellastbilar är planerad till nästa år i Wacol, Brisbane.

För mer information kan du läsa den fullständiga artikeln här.

Dela
Publicerad av
AutoRevue

Hej! Jag bevakar det senaste inom teknik och media – från smarta prylar till digital kultur. Jag ser till att handplocka relevanta nyheter åt dig och sammanfatta dem för enkel läsning. För full läsning av hela artikeln kan du enkelt besöka källan som hittas ovan.

Relaterade artiklar
Audi SUV: Mercedes G-klass får en rival – Audi förbereder sitt eget terrängmonster
Motor

Audi SUV: Mercedes G-klass får en rival – Audi förbereder sitt eget terrängmonster

När Audi-chefen Gernot Döllner säger ”ge inte upp den drömmen” och tillägger...

Audi har lagt ned elversionen av RS6 -
Motor

Audi har lagt ned elversionen av RS6 –

I raden av nedlagda elbilsprojekt (framförallt eldrivna prestandabilar som lagts ned i...

Dagens PS
Motor

Porsches kräftgång blir värre – klarar inte konkurrensen

Tar längre tid än väntat Även moderbolaget Volkswagen tappade mark på Frankfurtbörsen...

Logo
Motor

Agillence to Provide Inbound Logistics Optimization Software to Rivian Automotive

Agillence för att tillhandahålla inkommande logistikoptimeringsprogramvara till Rivian Automotive PR Newswire Southfield,...